A pizzát nem csak elfogyasztani, sütni is érdemes! Ennek a szellemében nyílik meg ez a rovat, melyben a készítői oldalra látogatunk el, hogy alapanyagokat, eszközöket és minden olyan dolgot mutassak be, melynek köze van az otthoni pizzázáshoz. Ennek az első része egy ultrahordozható, ámde annál vagányabb eszköz.
Sajnos maga a blog kicsit elcsúszott, és a nápolyi időket sem tudtam feldolgozni (MÉG!), de annyi biztosan megmaradt, hogy 450 fokon kezdődik az élet - már ha az autentikus ottani pizzáról beszélünk. Gyorsan bele is csapok a közepébe - ez az eszköz azt a hőfokot simán tudja.
Amire sikerült szert tenni az itthoni forgalmazó által, az az Ooni (korábban Uuni) 3-as kültéri kemencéje, amiben akár sztéket is lehet sütni, de én most megmaradtam a pizzánál. Már a csomagolási méret is kellemes, az összerakás sem nehéz, és máris összeáll a kis kemence, melyet méreténél fogva bárhová el lehet helyezni kültéren, legyen szó kertről vagy erkélyről.
Az üzemanyag jelen pillanatban pellet, azaz kis méretű fapréselvény (a gázégő jelen pillanatban még a homologizálási fázisban van itthonra, de jön!), melyet a gép hátulján lévő kis tárolóba kell tenni, majd a begyújtás után megvárni, amíg a füst felszáll, aztán jöhet a mehet.
A kemencéhez adnak egy kis lapátot, mellyel akár egy 32-es pizza is simán mozgatható ki-be, de a forgatásról sem érdemes elfeledkezni - én a sütési időt felnegyedelve 90 fokonként forgattam, így biztosítva az egyenletes átsütöttséget a kemencében, melynek a működési elve a következő.
Ha a felnyitható ajtón benézünk, hátul láthatjuk a lángot, ez ad egy direkt hőt, valamint a felforrósodott kő sütőlap alulról veszi kezelésbe a tésztánkat, és így tud elkészülni relatíve rövid idő alatt a pizzánk. Receptügyileg én most a honlapon fennlévőt használtam, de nyilván ez csak a kezdet, és bőven érdemes kísérletezni is a dolgokkal.
Mivel ez egy belépő szintű kemence, megvannak a korlátai, viszont én azt gondolom, ennél olcsóbban sok hasonlót nem kapunk (sőt, kvázi semmit). Egyrészt ha rendesen megtoljuk pellettel, akkor nulláról olyan 10 perc alatt már 400 fok fölött van, ami elég jó. A hőtartása kiváló, tehát bár kívülről nem érdemes fogdosni, nálam egy faasztalon volt, és semmi baja nem lett. Mindazonáltal figyelni kell rá, tehát a pellet nem tart örökké, kb egy pizza egy töltés, dehát én azt gondolom, ez is a szépsége a dolognak, egy folyamatos körforgás.
Természetesen ez csak egy ajánló, a későbbiekben majd jobban is belemegyek az apróbb részletekbe, a receptbe, és a többi, mindenesetre azt gondolom, hogy a 88 000 forintos itthoni ára több, mint korrekt, és miután szélben, hidegben, nulla fokban produkálta a fentebbi dolgokat, még télen is bőven meglehet a létjogosultsága, azért, hogy aztán nyárra igazi rutinra tegyünk szert, és meg tudjuk mutatni a barátainknak, mi fán is terem az igazi pizza.
Szóval tesztelésre fel, ha van bármi kérdésetek, ötletetek, tippetek egyrészt ehhez a kemencéhez, másrészt, hogy miket teszteljek még, mire lennétek kíváncsiak, akkor várom azokat kommentben!